26 Ağustos 2010 Perşembe

The IT Crowd


Jen, bilgisayarın B’sini bilmeyen bir IT müdürü, Roy; herşeyi bildiğini sanan bir bilgisayar ukalası ve Moss, insanlarla iletişimini koparmış bir hilkat garibesi. IT departmanının mühteşem üçlüsü ve yine geç keşfedilmiş bir komedi curcunası; The IT Crowd.


Herşey Jen’in işe alınması ile başlar. CV’sinde bilgisayardan çok iyi anlayan diye yazan Jen, iş görüşmesinde bilgisayar bilgisi sınanmaktadır. “Fare, tık, çift tık, ekran, masanın altında duran şey” diye döker tüm bilgisayar bilgisini. Jen’i işe alacak kişi de bilgisayar bilgisi olmadığı için Jen hemen Bilişim Teknolojileri departmanının başında bulur kendisini ve komedi macerası başlar.Yakın bir tarihte 4. sezonun finalini yayınladılar. Her sezon 6 bölümden oluşuyor ve ne yazık ki İngilizler sezonları 6 bölümden yapmaya utanmıyorlar hala. Topu topu yarım saatlik dizinin sezonu anında bitiveriyor çünkü. Nev-i şahsına münhasır karakterleri ve onları canlandıran oyuncuları izlemeniz lazım. Jen’i canlandıran Katherine Parkinson’a tapıyorum artık.


Dizinin favori bölümleri; kadınlardaki regl dönemini anlatan Aunt Irma Visits (İrma Hala’nın Ziyareti), sigara yasağını ve sigara içenleri Saray Bosna savaş mağdurları gibi gösteren Smoke and Mirrors (Duman ve Aynalar), Facebook’la dalgasını geçen Friendface, Internet üzerine unutulmaz bir konuşma yapıldığı The Speech (Konuşma), Bir Kelime Bir İşlem yarışması ile dalga geçen ve iş toplantılarının gizemini ortaya çıkaran The Final Countdown ve Jen’in İtalyanca bilmeden İtalyan bir müdürle İtalyanca konuşmaya çalıştığı Italian for Beginners (Yeni Başlayanlar için İtalyanca) unutulmaz bölümler olarak sıralanabilir.The Office’ten sonra yakında The IT Crowd’a da Amerika el atıp diziyi lokalleştirebilir. İngilizleri komedi konusunda artık takdir ediyorum ve yakın tarihte İngiliz sit-comları Amerikan sit-comlarının tahtını devirecek gibi görünüyor.

3 yorum:

ElifLisa dedi ki...

Bende senin gibi IT Crowd ı geç keşfedenlerdenim.İngilizlere başka bir türlü bir hayranlığım vardır zaten.Ama IT yiizledikten sonra kat be kat arttı hayranlığım.

İçinde yer alan 4 karakterde birbirinden harika.Başka bir yapımda bu kadar güldüğümü anımsamıyorum.Gülerken sandalyeden düştüm gibi bi kavramı da şimdi daha iyi anladım.

Moss'u,Jen'i,Dauaglas'ı en çok da Ray'i seviyorum.

İngiliz mantığına çoğu zaman kızsam da bu dizide biraz hak verdim gibi.6 bölüme bütün yoğunluğu sığdırıyorlar ve espri bombardımanına tutuyorlar.

IT Crowd Friends sevgimi bile alt-üst edebildiyse eğer başkasını tanımam daha da.Bu dizi başka bu dizi şahane.İşte komedide İngiliz Büyüsü !

dizi günlükleri / Bilir Kişi Raporu dedi ki...

Evet, sanırım 6 bölüm olmasının nedeni o olabilir. aylar yıllar yüzlerce bölüm olarak uzatacaklarına tüm yaratıcılıklarını 6 bölümde gösterebiliyorlar :)

Bir kez daha Jen diyorum :)

godzi1982 dedi ki...

Dizinin bi ara amerikan versiyonu yapılacatı hatta boşrolde de siyahi arkadaş olacaktı ama neyseki vazgeçtiler.İlk sezondaki patronları da mükemmel bir karakterdi sonradan diziye dahil olan oğlu ise onu aratmıoyr şimdilik...