30 Ocak 2010 Cumartesi

Hemşire Jackie

Daha önce Hemşire Jackie'yi tanıtan kısa bir yazı yazmıştım ve diziyi çok merak ettiğimi söylemiştim. Sonunda diziyi izlemeye başladım ve diziye hayran kaldım. Edie Falco gerçekten müthiş bir oyuncu ve dizideki her karakter nev-i şahsına münhasır.

Edie Falco yani Jackie, gündüz uyuşturucu kullanan, doktorlarla kafa tutan, evlilik yüzüğünü çıkararak eczacıyla ilişki kuran ve ondan Vicodin gibi ilaçları temin eden sarkastik bir hemşire, akşamları da kocası ve 2 kızıyla normal bir annedir. Dizi 25 dakika sürdüğü için nasıl başlayıp nasıl bittiğini anlayamıyorsunuz ve bazen hüzünlenirken bazen de kahkahalara boğulabiliyorsunuz.

Jackie'nin ilginç bir karakter olduğunu düşünüyorsanız siz bir de geri kalan ekibi görün;Dr. Eleanor O'Hara (Eve Best): Hastanede burnundan kıl aldırmayan, zengin ve Jackie hariç kimseyle arkadaşlık kurmayan hastanenin en iyi doktorudur. Sadece o Jackie'nin sırlarını biliyor. Sarkastik yönü Jackie'yle yaraşacak boyuttadır ve Jackie ile geçirdiği öğle yemekleri "Sex and the City" sahnelerini aratmaz. Dr. O'Hara o kadar zengindir ki limuzin ve kendi şöförüyle işe gidip gelmektedir. Bir bölümde Jackie'ye "Ekonomik kriz var diyorlar ama beni hiç etkilemedi" bile diyebiliyor.

Mohammed 'Mo-Mo' De La Cruz (Haaz Sleiman): Müslüman bir gay erkek hemşireyi canlandırıyor (ya da müslüman gay bir erkek hemşire mi denilir?) En neşeli ve keyifli karakterlerden biri. Hemşire Jackie ile diyalogları çok eğlenceli.


Dr. Fitch Cooper (Peter Facinelli) İki lezbiyen annenin çocuğu olan bu doktorun kişiye özgü ilginç bir rahatsızlığı var; Cinsel Tourette Sendromu. Gergin olduğunda, strese girdiğinde veya ne yapacağını bilemediğinde karşısındaki kişinin göğüsünü yakalıyor. Karşısındaki kişi kadın olursa olay daha da komikleşiyor.

Zoey Barkow (Merritt Wever): Çaylak hemşire rolündeki bu kızımız kelebek gibi süzülüyor hastane koridorlarında ve Polyanna gibi saflaşabiliyor. Herkes ona laf sokuyor, ama onun umrunda bile değil.

Dizi listeme bir "dizi çentiği" daha atmış oldum böylelikle. Listem çok kabarık ve çok fazla vaktim yok. Yani her an Dr. Fitch Cooper gibi yoklama yapabilirim :)

P.S. Bu arada dizinin jeneriği çok iyi. Her Boku Bilen Adam, sana sesleniyorum, bu jeneriği de seveceksin :)

7 yorum:

SirEvo dedi ki...

Sana önceki konulardan birinde Hung'la ilgili link attıydım. Orada Jackie'den de bahsetmiştim biraz.
Gerçekten ilk sezonu çok güzeldi. Umarım devamı da ilki gibi olur...

dizi günlükleri / Bilir Kişi Raporu dedi ki...

SirEvo,

Evet, Hung'la beraber Jackie yazını da okumuştum. Güzel postu. Linkini de vereyim aşağıda;

http://cineshoot.blogspot.com/2009/07/nurse-jackie-ve-hung.html

HBO'dan sonra en çok ShowTime'ın yapımlarına güveniyorum. Hiç yanıltmıyorlar kimseyi :) Umarım güzel devam eder.

SirEvo dedi ki...

Dexter da ShowTime zaten, hak veriyorum sana. :D
Peki başka neler var ShowTime'dan beğendiğin? Türe göre indirebilirim. :)

dizi günlükleri / Bilir Kişi Raporu dedi ki...

ShowTime'dan Weeds, United States of Tara ve Californication'ı beğeniyorum. Bir de The Tudors'ı ve Secret Diary of a Call Girl'ü merak ediyorum. The Tudors çok kışkırtıcı. Gerçi tarih ve seks her zaman kışkırtıcıdır :)

SirEvo dedi ki...

Tarih ve seks olayını Spartacus: Blood and Sand gideriyor zaten. :D
Californication benim de merak ettiğim bir dizi. Çok güzel diyor her izleyen. Weeds de aynı. Ama işte çok sezon geçen dizilere başlayamıyorum yav. =) İlk sezonu olanlardan ne var?

dizi günlükleri / Bilir Kişi Raporu dedi ki...

İlk sezonu olan "United States of Tara" var ama bu diziyi ya çok seversin ya da nefret edersin. Ben sevdim :)

Spartacus'u unutmuşum bak :) HD olarak izlemek istediğimiz için onu HD olarak indiriyoruz. Tam bir görsel şölen olduğunu umuyorum. Umarım o kadar HD zahmetine değer :)

SirEvo dedi ki...

United States of Tara Altın Küre kazandı diye hatırlıyordum, doğruymuş. Onu izlemek istiyordum, bahane oldu. İndireyim 1-2 bölüm bakalım. :)

Hd olayını hiç açma, ben her dosyayı HD indiriyorum. 1mbit bağlantımla. :))
300'ün çekim tekniğiyle aynı Spartacus'un. Renkler falan. Bir de kan ve seks olayını abartmışlar, haberin olsun. :))