3 Aralık 2008 Çarşamba

Dr. House Vs Sherlock HolmesEmpire Dergisi Aralık 2008 sayısında Aycan Çevik, House Md hakkında bir yazı yazmış. Demiş ki “House da Holmes gibi gizemli olaylarla ilgilenen bir dedektif, Arthur Conan Doyle, Holmes’u bir doktordan esinlenerek yaratmış.” Sherlock Holmes’ı açıkçası hiç bilmiyorum ama öne sürdüğü benzerlikler çok ilginç.

İşte aralarındaki 5 benzerlik.

1-House, aslında ihtiyaç duymadığı James Wilson’ı sadece arkadaş olarak kullanıyor. Aynen Holmes’un Watson’a yaptığı gibi.

2-Holmes, gazetede ızdırap çekenlerin haberlerini okumayı; House ise pembe dizilerde acı çekenleri izlemeyi seviyor. ( Buna katılmıyorum, 5 sezon boyunca kaç kere pembe dizi izledi ki? Ama insanların acı çekmesi hiç umrunda değil o doğru, bu yüzden tanıyı bulana kadar tüm tedavileri uygulayarak hastaları mahvediyor.)

3-Holmes kokain, House vicodin bağımlısı. Ancak ikisi de iş üstündeyken ilaçları kullanmıyorlar.

4- Holmes, en yakın arkadaşına bile soyadıyla sesleniyor. Doktor House ise meslektaşlarına. (Buna da katılmıyorum. Zaten genellikle soyadıyla hitap ederler yabancı ülkelerde.)

5-Holmes’un, en yakın arkadaşının, House’un ise kendi bacağı rahatsız.

Bu arada Aycan Çevik'e küçük bir hatırtatma; House MD'yi Türkiye'de TNT ve DiziMax yayınlıyor, CNBC-E değil!

4 yorum:

ninova dedi ki...

merhaba, ilginizi çekerse eğer, dizinin yaratıcısıyla yapılmış bir sohbet var şurda;

http://www.wga.org/content/default.aspx?id=3316

dizigunlukleri dedi ki...

teşekkürler ninova, okudum röportajı, keyifli bir sohbet olmuş.

Benway dedi ki...

Doktor bey'in Holmes'den esinlenerek hazırlandığı -birinci ağızdan teyit edilmese de- bilinen bir gerçek.

İlk etapta isimlere bakarak dahi kıllanabiliriz. House - Holmes, Watson - Wilson..

Bu arada Doktor beyin düzenli pembpe dizi izlediği doğrudur. Bunu elbet her bölümde gösterecek değiller. Ancak abinin ne menem bi kişiliği olduğunun belirtildiği ilk sezonda ara ara izlediğine şahit olmuşuzdur.

dizigunlukleri dedi ki...

Tabii canım, ben de zaten sürekli izlemiyorum demiştim. Bu arada 1 bölümde pembe dizinin başrol oyuncusunun bir kaç semptomunu gormüştü dizide de, adamı stüdyodan kaçırarak hastaneye getirmişti. unutamadğım bölümlerden biriydi :)